Stolarka okienna to jeden z elementów mających ogromny wpływ na termoizolacyjność budynków. Wybór rodzaju okien ma też duże znaczenie z punktu widzenia kosztów całej inwestycji. Zwłaszcza, jeśli mówimy np. o budownictwie wielorodzinnym, gdzie w grę wchodzi efekt skali. Na szczęście rynek ten jest dziś na tyle rozwinięty, że wybór okien jest ogromny. Chodzi zarówno o materiały z jakich są wykonane, jak i ich szczegółowe parametry oraz ceny. Mówiąc w największym uproszczeniu i biorąc pod uwagę tylko rodzaj tworzywa, stolarkę okienną można podzielić na trzy rodzaje: plastikową (PCV), drewnianą i aluminiową.
Okna drewniane
Nie bez powodu w odniesieniu do okien (ale też drzwi) używa się określenia „stolarka”, kojarzącego się jednoznacznie z obróbką drewna. Przez lata bowiem okna produkowane były głównie z tego materiału.
Współczesne okna drewniane na szczęście nie przypominają tych sprzed lat. Nowoczesne technologie ich produkcji sprawiają, że mogą mieć dokładnie te same parametry (jeśli chodzi np. o szczelność), co inne rodzaje okien. Tym, co je wyróżnia, jest cena. Drewniana stolarka okienna jest droższa od plastikowej, za to tańsza od aluminiowej. W niektórych budynkach jej montaż jest jednak koniecznością (np. ze względu na zachowanie ich walorów historycznych). Drewno jest też tworzywem bardziej plastycznym niż PCV czy aluminium. Dlatego łatwiej wykonać z niego okna o nietypowych kształtach.
Okna PCV
Plastikowa stolarka okienna, czyli okna PCV (inaczej: okna PVC, okna PCW), zdecydowane dominuje na naszym rynku. Ten typ okien jest najbardziej uniwersalny i występuje w wielu wariantach. Do popularności okien z plastiku z pewnością przyczynia się również ich cena. Zastanawiając się nad ich zakupem warto pamiętać, że cechują się one stosunkowo niską sztywnością, dlatego nie sprawdzają się do montowania w otworach o dużej powierzchni.
Okna aluminiowe
Najdroższy obecnie rodzaj stolarki okiennej. Jednocześnie najmniej popularny. Okna aluminiowe są jednak niezbędne wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą przeszklenia o dużych powierzchniach. Aluminium bywa też używane do wzmacniania okien z drewna i plastiku. Wtedy mamy do czynienia ze stolarką okienną wykonaną z dwóch rodzajów materiałów.