Rekuperacja Gdańsk

Rekuperacja Gdańsk jest takim pojęciem, które odmieniane przez wszystkie przypadku powtarzają instalatorzy, architekci oraz także inwestorzy budujący domy. Czym właściwie jest rekuperacja Gdańsk? Dlaczego jeszcze nie tak dawno nikt tego nie potrzebował, a obecnie mówi się o niej bardzo często? przekonajmy się.

Właściwe znaczenie tegoż słowa uległo mocnej zmianie w ostatnich latach. Słowo rekuperacja jest niczym innym jak odzyskiwaniem energii. Nie tak dawno pojecie to było używane jedynie przez konstruktorów silników spalinowych czy też projektantów martenowskich pieców dla huty stali. Jednak obecnie rekuperacja została całkowicie przejęta przez wentylacyjną branże i oznacza skrótowo samo określenie systemu mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem samego ciepła. Jest to taki system, który zastępuje w całości dosyć stare sposoby wentylowania, a więc wietrzenia wnętrza domu, które to polegały na budowie kominów do naturalnej wentylacji, tak zwanej grawitacyjnej i wprowadzaniu jednocześnie z zewnątrz świeżego powietrza przez okna nieszczelne czy też rozszczelnione.

W odróżnieniu od naprawdę starej wentylacji, która działała czasami aż za bardzo, a czasami nawet wcale sam system rekuperacji umożliwia nam odzyskiwanie ciepła w okresie zimy czy też chłodu w okresie letnim, a więc oznacza oszczędność energii, która jest potrzebna do chłodzenia czy też do ogrzewania. Do tego można nim sterować precyzyjnie dostosowują samą intensywność wietrzenia do swoich własnym potrzeb. Jakby tego było mało wentylacja z odzyskiem ciepła daje całkiem nowe możliwości, które w starych systemach po prostu nie istniały.