Jak wybrać odpowiedni box samochodowy?

Box dachowy jest najwygodniejszym oraz najbezpieczniejszym sposobem na przewożenie bagażu, który mógłby nie zmieścić się w środku samochodu. Spora przewozowa powierzchnia pozwala nam na zapakowanie ekwipunku, czy tez sprzętu rekreacyjnego. Box dachowy jest powszechnie nazywany trumną. Idealnie sprawdza się do przewożenia długich rzeczy, jak wiosła lub narty.

Jednym z najważniejszych aspektów doboru boxu dachowego jest jego pojemność. Najpopularniejsze boxy mieszczą około 300 litrów oraz przedmioty do 190 centymetrów. Największe mogą się pochwalić pojemnością ponad 600 litrów. Niezależnie od samej pojemności należy zwrócić uwagę na ładowność, a więc masę maksymalną bagażu, którą możemy zapakować do środka boxu. Bardzo ważne jest to,że jest ona nie zawsze proporcjonalna do jego pojemności. Stawiajmy na solidne boxy.

Gdy już mamy określone swoje przewozowe preferencje, to dopasujmy rozmiar boxu do swojego samochodu. Jeśli mamy samochód kombi lub van, to sprawa jest bardzo prosta, ponieważ każdy rozmiar będzie w zasadzie odpowiedni. Problem się pojawia w przypadku małych samochodów, ponieważ box nie powinien w żadnym wypadku wystawać poza obrys dachu.

Długość całkowita boxu nie może być większa od długości dachu. Dla samego bezpieczeństwa warto taki zakupić, który będzie o pięć lub też dziesięć centymetrów krótszy. Ważne jest także to, aby wziąć pod uwagę samą wytrzymałość dachu. Nawet gdy box pomieści 75 kilogramów bagażu, to może się okazać, że dach naszego samochodu nie będzie przystosowany do takowego ciężaru. Tenże parametr sprawdzić należy w książce obsługi pojazdu lub też w serwisie autoryzowanym.