Dobry oczyszczacz powietrza – 3 rzeczy na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu

Jakość powietrza – którym oddychamy w Polsce – od kilku lat raczej notorycznie spada. W znacznym stopniu odpowiadają za to wciąż wysokoemisyjne piece i kotły domowe (tutaj problem narasta głównie w sezonie grzewczym) oraz zwiększona ilość pojazdów na drogach względem poprzednich roczników. Nic więc dziwnego, że chcąc zwiększyć komfort powietrza w swych domach, Polacy coraz częściej rozważają zakup profesjonalnego urządzenia – jakim jest oczyszczacz powietrza. Oferta rozrosła się niewyobrażalnie na przełomie kilku lat, coraz trudniej zatem odnaleźć się laikowi w gąszczu parametrów. Dlatego spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie. Co cechuje dobry oczyszczacz powietrza?

Dobry oczyszczacz powietrza – zadbaj o odpowiednią wydajność urządzenia

Sprawa poniekąd oczywista. Wybierając urządzenie do swojego mieszkania, musimy mieć na uwadze przestrzeń jaką kolokwialnie dany oczyszczacz jest w stanie „przerobić”. Pamiętajmy, że wyliczając wydajność powinniśmy wziąć pod uwagę objętość, a nie zaś powierzchnię pomieszczenia.

Dobry oczyszczacz powietrza – ilość (filtrów) znaczy jakość

Występują cztery główne rodzaje filtrów. Można by zaryzykować stwierdzenie, że dobry oczyszczacz powietrza to taki, w którym zastosowano wszystkie z nich:

  • filtr wstępny;
  • filtr węglowy;
  • filtr EPA/HEPA;
  • jonizator.

Dobry oczyszczacz powietrza – nie musi chodzić głośno jak stary odkurzacz

Parametr na który mało kto zwraca uwagę, skupiając się na stricte technicznych aspektach. Natomiast jest to bardzo istotna kwestia, abyśmy sprawdzili poziom głośności urządzenia, działającego na najwyższym trybie filtracji.