Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja Garwolin jest inaczej wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Rekuperacja Garwolin, będąc mechaniczną wentylacją, opiera się na ruchu powietrza, które jest wytwarzane poprzez maszynę, a więc urządzenie, które jest zwane rekuperatorem. Popularny rekuperator umożliwia samo kontrolowanie ruchu nawiewnego powietrza oraz usuwanego z pomieszczeń oraz odzyskiwanie ciepła już z nagrzanego, ale brudnego powietrza.

Inaczej mówiąc rekuperacja jest systemem, który służy do wymieniania zużytego, jak i brudnego powietrza w naszym domu na świeże, czyste, przy odzyskiwaniu jednoczesnym części już zgromadzonego ciepła.

W jaki sposób działa rekuperacja? W swoim domu instalujemy rekuperator. Rekuperator jest sercem oraz centralą rekuperacji z wymiennikiem, który to dłuży do odzysku ciepła. Rekuperator wyciąg powietrza w dwóch jednocześnie kierunkach. Pierwszy strumień powietrza to powietrze zimne oraz czyste, które jest zaciągane z zewnątrz budynku. Drugi strumień jest powietrzem ciepłym, ale zużyte, brudne, wilgotne oraz wyciągane z wewnątrz pomieszczeń poprzez anemostaty. Są to takie kratki okrągłe na ścianach oraz na suficie.

Oczywiście rekuperacją zajmują się fachowe i specjalistyczne firmy. Sami tego nie robimy. Musimy mieć bowiem o tym wszystkim jakieś pojęcie. Warto do współpracy dobrać firmę, która już długo działa na rynku i na pewno nas nie zawiedzie w temacie tym. Pamiętajmy o tym. Na całe szczęście jeśli chodzi o rekuperację i firmy działające w tym zakresie mamy bardzo duży wybór. Co jak co, ale akurat tego możemy być pewni. Jednak sam wybór będzie trudny.